Pırlanta

Pırlantanın 4C’si Nedir?

Pırlantanın 4C’si Nedir

Pırlantanın 4C’si Nedir? Nedir bu 4 ana unsur?

Pırlanta satın alırken pırlantanın 4C’si olarak nitelendirilen ve pırlantanın değerini belirleyen etkenleri temel olarak bilmeniz faydalıdır. Pırlantanın değerini, pırlanta takılar ile fiyatları arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmeniz için bu yazımızda sizlere kısaca pırlantanın 4C’sinden bahsedeceğiz.

İlk olarak pırlantanın 4C’si nedir sorusunun cevabını verelim. Pırlantanın değerini belirleyen ve pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken dört ana unsur vardır. Bu dört ana unsurun 4C olarak tabir edilmesinin nedeni ise her birinin baş harflerinin İngilizce dilinde C harfi ile başlıyor olmasıdır.

Bu dört ana unsur şöyle sıralanmaktadır: Kesim (Cut), Renk (Colour), Berraklık (Clarity), Karat Ağırlığı (Carat Weight). Şimdi kısaca bu unsurların detaylarına bir bakalım:

Kesim (Cut)

Pırlantanın el emeğiyle yaratılan tek özelliği niteliğindeki kesim, pırlantanın güzelliğinin ortaya çıkmasındaki en önemli özelliktir. Pırlantanın hayranlık uyandıran ışıltısının derecesi kesimin ustalığına ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Pırlantanın kesimi ne kadar iyi gerçekleştirilmiş ise pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı o denli etkileyici olur. Yuvarlak, oval, markiz, zümrüt, prenses, kare, damla ya da kalp şekilleri en çok bilinen ve en popüler kesim şekilleri arasındadır

Renk (Colour)

Pırlantaların çoğu bizlere renksiz gibi gözükse de aslında her birinin aralarında renk tonu farkları mevcuttur. Bir pırlanta ne derece renksiz yani beyaz ise o kadar değerlidir diyebiliriz. G.I.A. tablosuna göre D’den Z’ye kadar sıralanan harfler pırlantanın renk oranlarını göstermektedir.

Berraklık (Clarity)

Clarity yani berraklık, pırlanta taşlarının içlerinde ya da yüzeylerinde doğal olarak bulunan iz ya da lekeler ile ilgilidir. En değerli pırlantalar, leke ya da izleri en az olanlar veya hiç olmayanlardır.

Karat Ağırlığı (Carat Weight)

Karat’ı kısaca pırlantanın ağırlık birimi olarak tanımlayabiliriz. 1 karat 0,20 grama eşit gelmektedir. Karat ağırlığı yükseldikçe pırlanta taşın birim fiyatı buna bağlı olarak yükselmektedir. Pırlanta sadece karat ağırlığı ile değerlendirilmez. Çünkü aynı karat ağırlığına sahip iki pırlanta kesim, renklerine ve berraklıklarına göre farklı değerlerde olabilmektedir. Ayrıca pırlanta, kesimine göre ağırlığından daha küçük ya da büyük görünebilir.

İlgili Yazılar