PIRLANTA SERTİFİKASI NEDİR?

Doğal taş olan pırlantalar, yer altında zaman içinde kendine özgü benzersiz karakteristik özellikleri barındırırlar. Renk, içindeki ve yüzeyindeki izler ve boyutları pırlantanın değer özelliklerini belirleyen başlıca etmenlerdir. En son bir pırlanta ustasının yüksek kesim becerisi sonucu son halini alır ve mükemmel bir ışıltıya sahip olur.

Pırlantalar sınıflandırılırken renk, berraklık, karat ağırlığı ve kesim yönünden incelenerek dört kriterde belirlenir. Buna Pırlantanın 4C ‘si denir. Pırlantanın 4C ‘sini inceleyen pırlanta uzmanları (Gemologlar), ölçme ve değerlendirme sonrasında bu pırlantaları nitelik ve nicelikleriyle birlikte kayıt altına alır ve belgelerler. Böylece her bir pırlanta birer belgeyle eşleştirilmiş olur. Bu belgelere Pırlanta Sertifikası veya Pırlanta Derecelendirme Raporu denir. Bu sertifikasyonlar pırlantanın değerini ve kalitesini anlamada önemli belgelerdir. Genellikle uluslar arası sertifikalardır.

Tekvin Pırlanta olarak biz de Pırlantaların Sertifikasyonuna önem veriyor ve tüm pırlantalarımıza birer sertifika veriyoruz.

Pırlantanın özellikleri hakkında detaylı bilgiye Pırlantanın 4C’si sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

TEKVİN PIRLANTA SERTİFİKASI

Tekvin Pırlanta olarak ürettiğimiz tüm pırlantalarımızı kayıt altına alıp sertifikalandırıyoruz. Pırlanta uzmanlarımız pırlantaları nicelik ve niteliklerine göre sınıflandırmaktadır. Sınıflandırılan pırlantalar, sınıflarına göre değerlendirilmektedir. Mağazamızdan sipariş verilen tüm ürünler pırlanta sertifikasıyla birlikte gönderilir.

GIA PIRLANTA SERTİFİKASI

GIA, uluslar arası pırlanta standartları otoritesidir. 1931 yılında ABD’de kurulan şirket, Pırlantaları inceleyerek uluslar arası geçerliliğe sahip sertifika vermektedir. GIA, pırlantaların üzerine bir seri numarası işleyerek sertifikasıyla eşleştirir. Böylece sertifikasıyla kıyaslanan pırlantaların orijinalliği ve doğruluğu ispatlanmış olur. Seri numarası, pırlantanın kemer kısmındadır.

Uluslar arası düzeyde güvenirliği kabul edilmiş GIA otoritesinin Pırlantalara verdiği GIA Sertifikası sayesinde, pırlantalar huzurla kullanılabilir, orijinaldir. Sertifikaların geçerliliği ve güvenirliği GIA’nın veri tabanından sorgulanabilir.

Merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz ileri sorularınız mı var? Diğer sayfalarımızı inceleyin veya bize ulaşın…