Pırlanta

Pırlantanın Sertifikalı Olması Neden Önemlidir?

Pırlantanın Sertifikalı Oması Neden Önemlidir

Tabiatın insanoğluna sunmuş olduğu en değerli ve en eşsiz varlıklardan biri olan elmasların ya da işlenmiş halleriyle pırlantaların her biri uzun yıllar boyunca yer altında kendilerine has karakteristik özellikler geliştirmişlerdir. Buna bağlı olarak her kadının hayranlık duyduğu pırlanta aksesuarların her birinin kendine özgü özellikleri vardır.

Peki, pırlanta takıların özellikleri doğru ve net bir şekilde nasıl anlaşılır? Pırlanta ürünlerde sertifikanın önemi nedir? Pırlantanın sertifikalı olması ne anlama gelmektedir?

Her Zaman Sertifikalı Pırlantaları Tercih Edin!

Günümüzde pırlanta takılar kadınların vazgeçilmez aksesuarlarının başında gelmektedir. Pırlanta yüzüklerden pırlanta küpelere, pırlanta bilekliklerden pırlanta kolyelere kadar daha sayamadığımız pek çok kategoride yüzlerce hatta binlerce pırlanta takı modeline ulaşmak mümkündür. 

Pırlantaların eşsizliğinden ve her birinin farklı özelliklere sahip olduğundan kısaca bahsetmiştik. Dolayısıyla pırlanta satın alırken ya da birine pırlanta hediye ederken ilgili pırlanta modelinin özelliklerini bilmek gerekmektedir. Pırlantaların rengi, içinde ve yüzeyinde yer alan izler, sahip olduğu boyutlar ve kesim özellikleri değerini ve kalitesini belirleyen başlıca etkenlerdir. İşte tüm bu özellikleri doğru ve net şekilde ortaya seren pırlantanın sertifikasıdır.

Pırlantalar kısaca 4C olarak adlandırılan bazı kıstaslara göre sınıflandırılmaktadır. Söz konusu bu özellikler renk, berraklık, karat ağırlığı ve kesim özellikleridir. Pırlanta uzmanları belirlenen değerlendirme ve ölçme işlemleri sonucunda her bir pırlantanın bu özelliklerini belirleyip sertifika ile kayıt altına alırlar. Böylelikle sertifikalı pırlanta satın alan kişi satın aldığı pırlanta modelinin her türlü özelliğine hakim olur. 

Pırlanta sertifikaları, pırlantanın değerini ve kalitesini anlama konusunda büyük öneme sahip olup söz konusu bu sertifikalar çoğunlukla uluslararası sertifikalardır. Uluslararası pırlanta standartları otoritesi ya da değerli taşlar otoritesi olarak bilinen GIA, pırlantaları inceleme altına alıp onlara uluslararası geçerliliğe sahip sertifika vermektedir. 

Sertifikalı, kaliteli ve güvenilir pırlantanın doğru adresi Tekvin Pırlanta’nın online ve fiziki satış mağazalarından sipariş edilen ya da satın alınan tüm ürünler pırlanta sertifikasıyla birlikte gönderilmektedir. Pırlanta satın alırken pırlanta ürünlerin sertifikalı olmasına mutlaka dikkat etmeyi unutmayınız!

İlgili Yazılar