Pırlanta

Pırlanta Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pırlanta Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda Pırlanta Temizliğinde Dikkat Edilmesi gerekenler size aktaracağız.

Benzersiz olması, parlaklığı ve ihtişamlı görünümü ile büyüleyici özelliğe sahip olan pırlantalarınızı satın aldıktan sonra bakımını da ihmal etmemek gerekmektedir. Güçlü, dayanıklı ve sert yapıya sahip olsalar bile pırlantaların da her değerli mücevherde olduğu gibi belirli zaman dilimleri aralıklarında bakıma ihtiyaçları vardır.

Pırlanta bakımının düzenli yapılabilmesi için evde uygulanabilecek bazı basit yöntemler mevcuttur. Ancak işin içinden çıkılamadığı durumlarda mutlaka uzman tavsiyesine başvurmak gerektiği unutulmamalıdır. Peki, pırlanta bakımı ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar nelerdir?

Pırlanta Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyden önce pırlanta yüzük, pırlanta kolye, pırlanta bileklik ya da pırlanta küpe gibi pırlanta modellerini mümkünse daima kendi orijinal kutularında yanında başka bir takı olmadan tek başına muhafaza etmek önemlidir. Özellikle birden fazla pırlanta modelinin aynı kutuların içinde saklanması bazı çizilmelere, aşınmalara ya da kırılmalara yol açabilir.

Kişisel olarak dikkat edilmesi gereken diğer hususlar arasında duşa girerken ya da temizlik yaparken pırlanta takıların çıkarılması ile pırlanta takıların fazla rutubetli ortamlarda saklanmaması gelmektedir.

Şimdi gelelim pırlantaların temizliğine… Kullanılan günlük kozmetik ürünler, etrafta uçuşan tozlar ve kirlilik düzeyi pırlantaların renginde matlaşmaya, soluklaşmaya neden olabilir. Kolay uygulanabilir, pratik yöntemlerle bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

Eğer olanağınız varsa pırlantalarınızı yetkili üretici firmalara götürüp profesyonel bakım yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Ancak günlük yaşam koşuşturmacası içinde herkesin buna fırsatı olamayabilmektedir. Bu nedenle şu yöntemlerin uygulanması da başarılı sonuç verecektir:  Steril küçük bir kabın içine koyulacak birkaç damla yumuşak bulaşık deterjanı ve su karışımı evde pırlanta temizliği için en pratik uygulamadır diyebiliriz. Mümkünse oldukça yumuşak bir diş fırçası kullanarak pırlantayı hafif dokunuşlarla temizleyebilir ve ardından ılık su ile durulayıp yumuşak bir bezle kurulayarak pırlantanızın ilk günkü parlaklığını korumasına katkıda bulunabilirsiniz. Bu karışıma alternatif olarak kabartma tozu ve tuz karışımının da güzel sonuç vereceğini söyleyebiliriz.

Tekvin Pırlanta’nın kampanyalı tektaş yüzük, beştaş yüzük, pırlanta kolye, pırlanta küpe ve Tekvin baget modellerinden satın aldığınız ürünler için bu temizlik ve bakım yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

İlgili Yazılar