Pırlantanın Değerini Belirleyen 4C Özelliği Nedir?

1. AĞIRLIK ( CARAT )

Pırlantanın ağırlığı KARAT ile ölçülür. Kısaltması ct ‘dir. 1ct = 0,2gr ‘a karşılık gelir.

Pırlanta takıların fiyatlarının artmasında en büyük etkenlerden biri karat’tır. Karat, pırlantanın ağırlığıdır. Pırlanta yalnızca karat ağırlığı ile değerlendirilmez. Aynı karat ağırlığındaki iki pırlanta kesim, berraklık ve renklerine göre farklı değerde olabilir. Kesimine göre pırlanta, ağırlığından daha büyük ya da küçük görünebilir. Pırlantanız daha büyük görünen bir pırlantadan daha yüksek karat ağırlığına sahip olabilir. Farklı tasarımlar ve montürler de boyut algısını etkiler.

2. RENK ( COLOR )

Pırlantada 20 farklı renk vardır. Bu renkler alfabetik sırayla D-Z arasında sınıflandırılır.

Pırlantanın rengini belirlemek için bir kılavuz taş ile karşılaştırma yapılır. Renk, gün ışığı (D65) lambası yardımı ile deneyimli bir uzman tarafından incelenir ve rengin hangi sınıfa girdiğine karar verilir. Pırlantaları inceleyen uzmanlara Gemolog denir.

(Pırlanta renkleri ekranda/baskıda görüldüğünden daha farklı olabilir. Burada orijinali hakkında sadece fikir verebilmesi için renklendirilmiştir.)

3. BERRAKLIK ( CLARITY )

Berraklık, pırlanta taşlarının içinde veya yüzeylerinde bulunan doğal iz veya lekelerle ilgilidir. En değerli pırlantalar leke veya izleri en az ya da hiç olmayanlardır.

Elmas, yerkabuğunun altında oluşurken içinde hapsolan mineraller ve zamanla oluşan çatlaklar, elmas üzerinde iz oluşturur. Bu izler çıplak gözle görülemez. İzler ancak görüntüyü 10 kez büyüten bir mercek yardımı ile uzmanlar tarafından görülebilir. Böylece berraklık sınıflandırılması yapılır. Bu izlerin/lekelerin sayısı, türü, rengi, boyutu ve konumu pırlantanın değerini etkiler.

4. KESİM ( CUT )

Pırlantanın gerçek ışıltısını ve değerini belirlemedeki bir diğer etmen taşın kesimi, ölçü oranları ve simetrisidir. Pırlanta ancak usta ellerde özenle şekillendirilebilir. Bu oldukça zor bir işlemdir.

Pırlantanın özelliklerinin çoğunu doğa belirler. Ancak, taşın gerçek ışıltısını ve güzelliğini tecrübeli bir kesim ustası ortaya çıkarabilir. Kesim, ölçü oranları ve simetri olmak üzere üç kısımda incelenir. Ölçü oranları; tablanın, tacın ve taşın diğer bölümlerinin kesilme açısıdır. Simetri ise, pırlantanın faset yani, ışığı yansıtan açılı yüzeylerinin düzgün kesilmesini ifade eder. Taşın kesiminin, ölçü oranlarının ve simetrisinin kalitesi, pırlantanın daha ışıltılı olmasını sağlar.

Merak ettiğiniz ileri sorular varsa danışmanlarımızdan bilgi alabilir veya Sık Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

*Veriler GIA Enstitüsünden alınmıştır.