Pırlanta

Pırlantada Hangi Renk Daha İyi?

Pırlantada Hangi Renk Daha İyi

Yüzükten küpeye, bileklikten kolyeye kadar geniş yelpazeye sahip modelleri ile kadınların vazgeçemediği pırlantalar çıplak gözle bakıldığında çok fazla fark edilemese bile birbirilerinden farklı renk tonlarına sahiptirler.

Pırlantada Hangi Renk Daha İyi?

Genel olarak bir değerlendirme yapıldığında; pırlantaların renklerinin beyazdan sarı tonlarına uzanan bir renk tonu skalasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.  Yine genel bir tabirle pırlantanın renksizlik yani beyazlık oranı arttıkça değeri de yükselmektedir. Eğer taş daha kusurlu ise veya doğada birçok kimyasal bulunması nedeniyle taşta kirlilik meydana gelmişse bu durumda sarıya daha yakın bir renk tonuna sahip olacaktır.

Peki, pırlantada hangi renk daha iyi? Pırlanta renk tonları arasında en iyisinin hangisi olduğunu merak edenler için sarıdan en uzak yani en beyaz tonun pırlantada en değerli renk olduğunu tekrar belirtelim. Dolayısıyla pırlanta takı satın alınma aşamasında kaliteyi yükseltmek için daha beyaz yani şeffaf renk taşlar tercih edilmelidir.

Pırlanta Renk Kategorileri

Amerikan Gemoloji Enstitüsü, pırlanta renk tonlarını D’den Z’ye sıralanacak şekilde belirlemiş ve bu renk skalası herkesçe kabul görmüştür. 

Skalada her bir renk tonu harfler ile ifade edilmekte olup kategorileri şöyle sıralayabiliriz: 

  • Ekstra beyaz: D, E, F –  D renk pırlantalar hiçbir zaman renk göstermemekte olup, ekstra beyaz sınıfına girmektedir. Çok nadir bulunurlar ve fiyat olarak en yüksek değere sahiptirler.
  • Beyaz pırlanta: G, H, I, J – Bu sınıfa giren pırlantalar Türkiye’de en fazla tercih edilen ve satın alınan pırlantalardır. G ve H renk başta olmak üzere bu sınıftaki pırlantalar hem beyaz renk göstermekte hem de uygun fiyata sahiptirler.
  • Beyaza yakın pırlanta: K, L, M- Beyaza yakın kategorisinde yer almakta olup çıplak gözle fark edilebilecek hafif bir renk içermektedirler.
  • Çok açık sarı renkli pırlanta: N, O, P, Q, R-  Çok açık sarı veya kahverengi renge sahip pırlantalardır.
  • Açık sarı pırlanta: S, T, U, V, W, X, Y, Z- Açık sarı renkli pırlantalar olup pırlanta rengi olarak tercih edilmeyen en uygun fiyatlı olanlardır.

Koşulsuz iade, güvenli alışveriş ve hızlı gönderinin adresi Tekvin Pırlanta çeşitli renk tonlarına sahip pırlanta modellerini 7/24 sizler için online satış mağazasında sergilemektedir.

İlgili Yazılar