Pırlanta

Pırlanta Berraklığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta Berraklığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pırlanta satın almadan önce Pırlanta Berraklığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler var.

Elmasın yer kabuğu altında basınç ve yüksek ısı eşliğinde doğadaki olağan oluşum süreci esnasında üzerinde bazı leke ya da izler oluşabilmektedir. Bu izlerin gözle görülüp ayırt edilebilmesi oldukça güç olup izleri her bir pırlantanın kendine has parmak izi olarak nitelendirebiliriz.

Elmasların doğum lekeleri benzetmesini de yapabileceğimiz pırlantanın berraklık özelliği pırlantaların görünümü ya da ışıltısı ile ilgili gözle görülür bir soruna yol açmasa da konu hakkında belli başlı bilgileri edinmenin faydası vardır. Peki, pırlanta berraklığı hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Pırlanta Berraklık Kıstasları

Pırlantanın berraklığı konusunda tüm dünyada kabul görmüş derecelendirme sistemine göre pırlantanın berraklık derecesi beş farklı seviyede değerlendirilmektedir. 

Derecelendirme yapılırken kıstas alınan özellikler ise şunlar olmaktadır: Leke-iz büyüklüğü, leke-iz sayısı, leke-iz konumu, leke-izin pırlantanın dayanıklılığına etkisi, leke-izlerin ne derece görünür olduğu.

Pırlanta Berraklık Dereceleri

Pırlantaların beş ana berraklık derecesi şu şekilde sıralanmaktadır:

FL / IF Flawless/Internally Flawless: Kusursuz pırlantalar olarak bilinen dolayısıyla oldukça nadir ve pahalı olan bu pırlantaların içinde ya da dışında herhangi bir ize ve lekeye rastlanmamaktadır. Bu tür pırlantalar yüksek bütçeye sahip olanlara hitap etmektedir.

VVS1-2 Very Very Slight Incluions: Çok çok küçük derecede izlere sahip pırlantalardır. Çıplak gözle fark edilmesi neredeyse olanaksız olan bu izler o derece küçüktürler ki on kat büyütüldüğünde bile bir pırlanta uzmanı tarafından görülmesi zordur. 

VS1-2 Very Slight Inclusions: Çok küçük izlere sahip pırlantalar olup VS1 dereceli pırlantada ufak bir iz bulutu ya da ufacık bir kristal yer alabilirken, VS2 pırlantada ufak lekeli bir kristal bulunabilmektedir.

SI1-2 Slight Inclusions: Pırlantanın şeffaflığını ya da görüntüsünü etkilemeyen ve on kez büyütüldüğünde uzmanlarca fark edilemeyecek seviyede izlere sahip olan pırlantalardır. Uygun fiyata alınabilecek pırlanta çeşitleridir.

I1 / I2 / I3 Inclusions: Bu parlaklık derecesine sahip pırlantaların izleri çıplak gözle görülebilecek seviyede olmakla birlikte pırlantanın dayanıklılığını etkileyebilecek özelliktedir.

Pırlantanın mutluluğa daveti Tekvin Pırlanta’nın deneyimli uzmanlarından konu ile ilgili daha detaylı destek alabilirsiniz.

İlgili Yazılar