Pırlanta

Pırlanta Hakkında Sorulan 5 Soru

Pırlanta Hakkında Sorulan 5 Soru

Pırlanta Hakkında Sorulan 5 Soru Uzmanlarımızdan Tarafından Derlendi ve Yanıtlandı

Doğada nadir bulunan elmasın kesilerek işlenmesi sonucunda ortaya çıkan büyüleyici özelliğe sahip pırlantalar tarih boyunca kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından biri olmuştur. Pırlantaların üretim aşamasından satın alma aşamasına, temizliğinden korunmasına kadar çeşitli konularda bilgi sahibi olmak önemlidir. Özellikle pırlanta hediye ederken, özel günler için hediye düşünürken ya da düğün-nişan aşamalarında bu tür bilgiler muhakkak işinize yarayacaktır. 

Tekvin Pırlanta olarak pırlanta hakkında en çok sorular sorulardan bazılarını sizler için cevapladık. İşte pırlanta hakkında sorulan 5 soru ve cevapları…

Pırlantalar Neden Değerlidir?

Evrensel bir cazibeye sahip olan pırlantanın özü doğada nadir bulunan değerli bir maddedir. Uzun bir oluşum sürecinin ardından zorlu koşullar altında çıkarılan elmasların pırlantaya dönüşümü oldukça meşakkatlidir. Tüm bunlar pırlantaları hem maddi hem manevi açıdan oldukça değerli kılmaktadır.

Pırlanta Takı Çeşitleri Nelerdir?

Elmasın kesilip usta ellerde işlenmesi sonucunda çeşitli türde takılar ortaya çıkmaktadır. Pırlanta denilince akla ilk gelen takı türü kuşkusuz yüzük olmaktadır. Evlilik teklifinin, sonsuz aşkın ve karşı tarafa verilen değerin en belirgin göstergelerinden biri olarak benimsenen pırlanta yüzüklerin tektaş, beştaş, tamtur, yarım tur, fantezi, renkli taşlı gibi alt kategorileri bulunmaktadır. Pırlanta diğer takılar arasında ise kolye, küpe ve bileklikler yer almaktadır.

Pırlantanın Kalitesinden Nasıl Emin Olunur?

Hepimiz pırlanta uzmanı değiliz, dolayısıyla pırlanta satın alma aşamasında aldığımız ya da almaya karar verdiğimiz pırlantanın kalitesinden emin olamayabilmekteyiz. Bunun için ilk olarak pırlanta hakkında en azından temel bilgileri bilmeniz mühimdir. Satın alma işlemini gerçekleştireceğiniz mağaza ya da internet sitesinin güvenilir olduğundan emin olmanız hayal kırıklığı yaşamamanız adına dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Ayrıca pırlanta takıların HRG ve GIA gibi uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalara sahip olması ürünlerin güvenilirliğinin bir göstergesidir. 

Pırlantada 4C Nedir?

Dünya standardı çerçevesinde elmasın değeri ve kıymeti dört faktörle doğrudan ilgilidir. Bu durum kısaca 4C kuralı olarak nitelendirilmektedir: Karat (carat), Renk (colour), Berraklık (clarity), Kesim (cut).

İnternetten Pırlanta Almak Güvenilir mi?

Günümüzde her sektöre bağlı online mağazacılık pazar payındaki dilimini sürekli olarak arttırmaktadır. Bu işi senelerdir yapan, güvenilirliğinden kuşku duymayacağınız internet mağazalarından pırlanta alabilirsiniz. Bu konuda sektöre yön veren ve pırlantayı 40 yıldır el emeğiyle üreten Tekvin Pırlanta online satış mağazamızı tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar