Pırlanta

Pırlantalardaki Renk Seçeneği Nedir?

Pırlantalardaki Renk Seçeneği Nedir

Pırlantalar hakkında en çok merak edilen konulardan birisi pırlantaların renginin olup olmadığı, var ise renk tonlarının neler olduğu ve nasıl anlaşılacağı konusudur. Evet, pırlantaların çoğu ilk bakışta renksiz gibi görünebilir ancak her pırlanta arasında belli belirsiz renk tonu farkı bulunmaktadır. Hatta bu renk tonlarının belirlenmesi amacıyla bir pırlanta renk tonu skalası da mevcuttur. 

Peki, pırlantanın sahibi olduğu renk tonu kalitesini etkilemekte midir? En iyi pırlanta rengi hangisidir? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarına değinelim.

Pırlanta Renkleri Nasıl Ayırt Edilir?

Öncelikle şu konuya açıklık getirelim; pırlantanın renk tonları pırlantanın kalitesini etkilemektedir. Kısaca söylemek gerekirse; bir pırlanta takı ne kadar renksizse o derece değerlidir. Kısaca GIA olarak bilinen Amerikan Gemoloji Enstitüsü tarafından pırlantanın renklerinin anlaşılması için bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırma D harfinden Z harfine kadar olan harflerle gerçekleştirilmiş ve ortaya çıkan renk skalası tüm dünyada pırlanta renk standardı olarak kabul görmüştür. Bu skala içindeki ana sınıflandırma ise şu şekilde yapılmıştır: Ekstra beyaz (renksiz), beyaz (neredeyse renksiz), zayıf sarı, çok açık sarı ve açık sarı.

Pırlanta renk skalası pırlanta ürünlerin renksizliğini yani beyazlığını ortaya koymak için kullanılır. Pırlantanın renginin, pırlantanın kesiminden sonra bir pırlantada aranan en önemli özellik olduğu söylenebilir. Pırlanta renk skalasında tamamıyla renksiz pırlanta yok denecek kadar az sayıda olup bunun yanında çok belirgin renge sahip pırlantalar da nadir bulunur.

Pırlanta renk skalasında yer alan her bir harfin karşılığı bulunmaktadır. D, E ve F harfleri sınıfına giren pırlantalar en beyaz taş renkleri olarak kabul edilirler. D harfi en beyaz pırlantayı simgelerken pırlantaların beyazlığı ve renkleri Z harfine doğru değişim gösterir. D renk pırlanta bulmak haliyle zordur. Bu sınıfa giren pırlantalar yüksek fiyatlarından dolayı çok fazla tercih edilmezler.

Pırlantanın mutluluğa daveti sloganıyla pırlanta sektöründe yıllardır faaliyet gösteren Tekvin Pırlanta farklı renk, ağırlık, berraklık ve kesime sahip pırlanta modellerini sizin için sergilemekte olup konu ile ilgili cevabını merak ettiğiniz sorularınız varsa Tekvin Pırlanta müşteri destek biriminden yardım alabilirsiniz.