Pırlanta

Sertifikalı Pırlanta Nedir?

Serifikalı Pırlanta Nedir

Bu yazımızda Sertifikalı Pırlanta Nedir? sorusunu sizin için yanıtlandırmaya çalıştık.

Her zaman popüler ve değerli olan pırlanta ürünleri günümüzde gerek fiziki satış mağazaları gerekse internet üzerinden satış yapan firmalardan satın almak mümkündür.  Pırlanta bir ürün satın aldığımızda pek çoğumuzun aklında acaba gerçek bir pırlanta mı satın aldım, umarım pırlanta sahte değildir, bana verilen pırlanta eşi benzeri olmayan doğal taş mı yoksa sentetik ya da mozanit imitasyon mu gibi çeşitli sorular oluşabilmektedir.

Sertifikalı Pırlanta Nedir?

Dolayısıyla manevi olduğu kadar maddi değeri de yüksek olan pırlanta satın alma işleminde satın almış olduğunuz pırlantaların mutlaka ama mutlaka sertifikalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir pırlanta yüzük satın aldınız ancak satın almış olduğunuz bu pırlanta ürünün sertifikası yok ise yüzük hakkında bilgileri net ve kesin olarak öğrenmeniz mümkün değildir. Sertifikasız bir yüzük satın aldıysanız ve pırlanta konusunda özel bir uzmanlığınız yok ise ne yazık ki yalnızca satıcının size vermiş olduğu bilgiler ile yetinmek durumunda kalırsınız.

Pırlantada Sertifikanın Önemi

İşte bu nedenden dolayı pırlanta yüzük, kolye, küpe ya da bileklik satın alırken taşın belgeli ve değerlendirmelerden geçip onaylanmış olduğunun ispatı olan sertifikalı pırlanta modelleri tercihiniz olmalıdır.

Pırlanta sertifikasının üzerinde satın almış olduğunuz pırlanta modelin karatı, berraklığı, rengi, ölçüsü ve kesim biçimi gibi gözle görülemeyecek küçük detaylar ve kıstaslar açık bir şekilde belirtilmiş olur. Pırlantaların söz konusu kıstaslarından en önemlileri “Pırlantanın 4C”si olarak adlandırılan renk, berraklık, karat ağırlığı ve kesim özellikleridir. Pırlantanın bu dört önemli kıstasını mercek altına alan gemologlar yani pırlanta uzmanları yüksek teknolojili özel araç-gereç ve cihazlarla yaptıkları inceleme, ölçme ve değerlendirme testleri sonrasında her bir pırlanta ürünü nitelik ve nicelikleriyle birlikte kayıt altına alıp belgelerler. Uluslararası geçerliliği olan sertifika türlerine örnek olarak HRD (Belçika), GIA (Amerika) ve IGI’yi (Belçika) verebiliriz.

Firma sertifikası ise bir şirketin kendi üretimi olan ürünlerine kendi bünyesindeki uzmanlar ile değerleme yapıp müşterisine verdiği sertifika türüdür. Bu serfifikaya sahip bir ürün alıyorsanız şirketin güvenilirliği ve köklü olması ön plana çıkmaktadır.

40 yıldır en iyi elmas ve pırlanta seçimleriyle yaratıcı ve şık ürünler tasarlayan Tekvin Pırlanta olarak her biri el işlemesi nadide pırlantalarımızı kayıt altına alıp sertifikalandırmaktayız. 

İşinin ehli pırlanta uzmanlarımız pırlantaları nicelik ve niteliklerine göre sınıflandırılmakta olup online satış mağazamızdan sipariş verilen tüm ürünler pırlanta sertifikasıyla beş yıl garantili olarak siz değerli müşterilerimize gönderilmektedir.

İlgili Yazılar