Pırlanta

Pırlantanın Kalitesinden Emin Olmak İçin Bunlara Dikkat Edin

Pırlantanın kalitesinden emin olmak için bunlara dikkat edin

Günümüzde internet üzerinden online satış mağazalarının devreye girmesiyle birlikte insanlar pırlanta satın almak için artık sadece fiziki mağazalara bağımlı değildirler. Daha çok ürün ve modeli bir arada görebilme fırsatı ve sunulan çeşitli avantajlar online satış mağazalarını giderek daha popüler hale getirmektedir.

Peki, gerek fiziki mağazalardan gerekse online satış mağazalarından alışveriş yaparken nelere dikkat etmelidir? Pırlantanın kalitesi en iyi nasıl anlaşılır?

Kaliteli Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın kalitesini anlayabilmek için en önemli unsur pırlantanın 4C’si olarak anılan özellikler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Pırlanta uzmanlarının yaptıkları araştırmalar ve incelemeler sonucunda pırlantanın kalitesini belirleyen etmenler 4C adı verilen dört özelliğe bağlıdır: Berraklık, renk, kesim ve karat ağırlığı.

Bu dört özellik hakkında ne derece detaylı bilgiler edinirseniz pırlantanın kalitesi hakkında daha net fikirlere sahip olabilirsiniz. Dilerseniz birkaç noktaya değinelim:

Pırlantalar yaratılışları gereğince bünyelerinde bazı düzensizlikler, çizikler, izler barındırabilmektedir. Pırlanta üzerindeki lekeler ne derece az olursa pırlantanın ışıltısı o derece fazla olacaktır.

Pırlantalar, birbirinden farklı renklerden oluşmakta olup en değerli olanının çok nadir bulunan renksiz pırlantalar olduğunu söyleyebiliriz. Pırlantalarda bunun yanında açık sarı ve kahverengi tonlarına da rastlanmaktadır. Pırlanta renkleri D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z şeklinde sınıflandırılmış olup her kategorinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır.

Pırlantanın gerçek ışıltısını ve değerini ortaya çıkaran önemi etkenler arasında pırlanta kesimi de bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki pırlanta ancak usta ellerde özenle şekillendirilebilir. Elmas ne derece iyi kesilirse o derece parlak ve ışıltılı olur.

Karat ise pırlantanın ağırlığını ifade etmektedir. Aynı karat ağırlığına sahip iki pırlanta berraklık, kesim ve renklerine göre farklı değerde olabilir. Pırlanta daha büyük görünen bir pırlantadan daha yüksek karat ağırlığına sahip olabilir.

Pırlantanın 4C’sini değerlendiren pırlanta uzmanları pırlantaları nitelik ve nicelikleri ile kayıt altına alıp her birine özel sertifika belgesi hazırlarlar. Bu sertifika belgelerinde pırlantanın kalitesini ortaya koyan bilgiler yer almaktadır. Tekvin Pırlanta’dan satın alacağınız her pırlanta ürün ve model sertifikasıyla birlikte sizlere ulaştırılmakta olup pırlanta alışverişlerinizde alacağınız pırlantanın sertifikasının olmasına mutlaka dikkat ediniz.

İlgili Yazılar