Pırlanta

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Pırlanta nasıl anlaşılır

Pırlantalar eşsiz olmaları, kesimi ve karatı ne olursa olsun tüm dünyada sadece tek olmaları itibarıyla çok nadir olan değerli taşlardan biridir. Sadece benzersiz ve nadir görünümleri ile değil barındırdığı anlam ve karşı tarafa duyguları ifade edebilme aracı olarak da çok özel olan pırlantalar günümüzde pırlanta kolye, pırlanta yüzük, pırlanta bileklik, pırlanta küpe gibi farklı model ve tarzlarda üretilmektedir.

Pırlanta’da Sertifika ve Garanti Önemlidir

Eşe, sevgiliye, dosta alınabilecek en özel hediyelerin ve aksesuarların başında gelen pırlantalar özellikle evlilik teklifi, evlilik yıl dönümü gibi özel günlerde sıkça tercih edilmektedir. Günümüzde sayıları artan sahte pırlanta taşları ise pırlanta satın alma sürecinde alıcılar için sorun olmaktadır. Pırlanta için çok para harcayacak birisi gerçek bir pırlanta alıp almadığını bilmek ister. Gerçek pırlanta nasıl anlaşılır diye düşünmeden önce bu konu hakkında alınması gereken ilk önlem sadece sertifikalı pırlanta yüzükler ya da sertifikalı diğer pırlanta çeşitlerini satın almaya dikkat etmektir. 

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Sertifikalı pırlanta ürünler, bağımsız kuruluşlar tarafından değerlendirilmiş olan ve tüm özelliklerinin belge ile sunulduğu yüzüklerdir. Uluslararası geçerliliği bulunan bu belgelerde pırlanta ürünün karatı, kullanılan taşların kalitesi ve diğer tüm detayları uzmanlar tarafından analiz edilmiş ve raporlanmıştır. Pırlantanızın sahte ya da gerçek olup olmadığı noktasında en önemli unsur budur. Güvenilir bir pırlanta satıcısı ise size HRD, GIA gibi uluslararası otoritelerce verilmiş bağımsız sertifikaları göstermekten kesinlikle kaçınmayacaktır.

Bunun dışında pırlantanın gerçek ya da sahte olup olmadığını öğrenebilme konusunda kendi başınıza uygulayabileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur. Buna bir örnek verecek olursak; pırlantaların çok yüksek bir kırılma katsayısına sahip olduğu ve buna bağlı olarak içinden geçen ışığı büktüğü bilinmektedir. Eğer parlak taşınız kuvars veya camdan yapıldıysa bir pırlanta gibi parlamayacaktır. Çünkü kuvars ve cam, pırlantaya kıyasla daha düşük bir kırılma oranına sahiptir. Pırlantanın kırılma özelliğini test etmek için bir parça gazete ya da bir dergi sayfası alıp elması üzerine yerleştirin.

Taş düzgün bir kesim derecesine sahip bir elmas ise sayfadaki kelimeleri buğulu görebilirsiniz, ancak gazetenin harfleri kolaylıkla okunabiliyorsa pırlanta sahtedir. Gerçek pırlanta bu testte yazıdaki ışığı düz bir çizgiden daha farklı yönlere doğru kırar. Işığın kırılması yüzünden yazılar elmasın içinden net bir biçimde görülemez.

Avrupa ülkelerine ve Orta Doğu bölgesine yaptığı ihracatla dikkat çeken mücevher sektörünün öncü kuruluşlarından Tekvin Pırlanta mücevheri nihai tüketiciye güvenle sunmaktadır. Gerçek, kaliteli ve uygun fiyatlı pırlantanın doğru adresi Tekvin Pırlanta’dan satın aldığınız her ürün çeşidi ve her model size sertifikasıyla teslim edilmektedir.