Pırlanta

Elmas ile Pırlanta Arasındaki Fark Nedir?

Elmas ile Pırlanta Arasındaki Fark Nedir

Elmas ile Pırlanta Arasındaki Fark Nedir? sorusu Pırlantacılıkta en çok duyulan sorulardan biri diyebiliriz.

Elmas yüzükler, kolyeler, küpeler; pırlanta yüzükler, kolyeler, bileklikler, küpeler… Kadınların vazgeçilmez takıları arasında yer alan pırlanta ve elmas hammadde olarak aynıdır. Her pırlantanın aslında aynı zamanda bir elmas olduğunu söyleyebiliriz. 

Elmas ile Pırlanta Arasındaki Fark Nedir?

Peki, elmas ve pırlanta nedir? Elmas ve pırlanta ayrımı nasıl yapılır?

Elmas ve pırlanta kavramları, aralarındaki ilişkiye bağlı olarak kimi zaman karıştırılmaktadır. Bu farkı kısaca şöyle özetleyip daha sonra detaylara geçelim: Elmas, pırlantanın tabiatta bulunan ham hali yani maddenin ismidir. Pırlanta ise değerli ve benzersiz bir taş olan elmasın işlenip kesilmesi sonucunda ortaya çıkan halidir.

Elmas ve Pırlantaya Bakış

Milyonlarca senelik zaman dilimi boyunca her türlü zorlu doğa güçlerinin etkisi altında kalarak yeryüzünün derin tabakalarında varlığını devam ettiren ve oldukça büyük güçlüklerle, ciddi emek verilerek yeryüzüne çıkartılan elmas taşı, işin ehli uzmanlar tarafından özenle işlenerek ve pek çok farklı kesim yöntemleriyle şekillendirilerek göz kamaştıran ışıltılı pırlanta takılara dönüşmektedir. Pırlantayı, zorlu şartlarda çıkarılan elmasın içinde bulunan kendine özgü sonsuz ışıltı ve asaleti açığa çıkaran ve büyük bir ustalık gerektiren elmasın özel bir kesim biçimi olarak nitelendirebiliriz. 

Genel çerçevede baktığımızda asılında işin özünde pırlanta ile elmas arasında fark bulunmadığını söyleyebiliriz. Her ikisinin de hammaddesi saf elmas taştır. Işığı yansıtma özelliği en yüksek maddelerden biri olan elmasın, parlaklığını, ışıltısını ve mükemmel yansıtma gücünü en iyi şekilde ortaya çıkaran kesim biçimi pırlanta kesim olmasından dolayı pırlanta zaman içinde elmasın biraz daha önüne geçmiş konumdadır. 

Günümüzde toplumumuzda elmas yüzük olarak da adlandırılan değerli mücevherin aynı zamanda pırlanta yüzük adı ile de anıldığını görmekteyiz. Hammaddeleri aynı her iki değerli taşın standartları aynı olsa bile pırlanta işinin ehli ustaların ellerinden ince işçilik ve el emeği ile geçtiği için pırlanta, elmasın yanında biraz daha değerli kalmakta ve bu bağlamda fiyatlandırılmaktadır.

Pırlantayı ustalık ve aşk ile işleyip sizlere ulaştıran Tekvin Pırlanta’nın geniş ürün yelpazesi içinde elmas ve pırlanta pek çok takıyı uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.